»V Slovenski zvezi za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo poudarjamo bojazen o povečanju števila uporabnikov, predvsem mladih, zaradi lažje dostopnosti konoplje. Mladostniki, katerih starši ne uporabljajo drog jasno zagovarjajo stališče, da ne odobravajo uporabe le-teh, saj prizadene možgane, oslabi kratkoročni spomin, zaznavanje in presojo ter poslabša motorične in kognitivne sposobnosti. Že v polnilih elektronskih cigaret najdemo danes tudi sintetične kanabinoide, ki so v Sloveniji z razlogom prepovedani. Pokvarjeni uparjalniki za vejpanje se lahko tudi nepojasnjeno vžgejo in eksplodirajo. Lahko pride tudi do zastrupitve zaradi sproščanja visoke ravni svinca, niklja in kadmija. Uporabniki marihuane imajo veliko podobnih težav z dihali kot kadilci tobaka. Odločno se zavzemamo za ohranitev javnega zdravja in predvsem zdravja mladih.« – Mihaela Lovše, Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo.
V smeri legalizacije in komercializacije rabe kanabisa poudarjamo, da je regulacija medicinske konoplje izrazito strokovno področje. Ustaviti moramo zaskrbljujoči trend legalizacije marihuane, saj se je npr. v zvezni državi Oregon po sprejemu legalizacije podvojilo število uporabnikov konoplje, občutno se je povečalo število obolelih (povprečna starost 23 let) in umrlih. Problematična uporaba marihuane se je zvišala v starostnem obdobju 12–17 let kar za 25 %. Industrija marihuane daje prednost dobičku, nima ničesar skupnega z javnim zdravjem.
Raba marihuane povzroča tudi nevarnost v prometu. Raba marihuane povzroča motnje usklajenosti mišičnih gibov, zaznavanja okolice in časa, upočasnjuje reakcijski čas. To vodi v nezanesljivo ravnanje med vožnjo in do nastanka prometnih nesreč.
Obstaja bojazen pred množično komercializacijo marihuane ter pomanjkanjem nadzora in ali bodo potrošniki sploh vedeli, kaj konzumirajo, kako celovit in učinkovit nadzor bo možno vzpostaviti. Ali bodo starši prepoznali zasvojenost svojih otrok ali najstnikov in njihovo duševno stisko?
Ali bodo prepoznali izdelke, prepojene z marihuano, kot so žvečilke in pastile? Nenazadnje FDA ni nikoli odobrila varnosti in učinkovitosti marihuane.
Kdo bo prevzel odgovornost za povečano obolevnost in umrljivost ter povečano stopnjo kriminala?
V Koloradu se je stopnja kriminala povečala za 11-krat, hitro po legalizaciji marihuane, v Kaliforniji pa se je število sprejemov na urgenco podvojilo. Slovenski javnozdravstveni sistem je že tako preobremenjen. Ali ga bomo še dodatno obremenili?
Nobena količina marihuane ni varna, še posebej ne med otroci, mladostniki in nosečnicami. Kdo bo prevzel odgovornost za nastalo škodo zdravju prebivalcev, predvsem mladih?
SZJ_Morebitna legalizacija konoplje za osebno rabo je preveliko in nepotrebno tveganje_29_05_2024