Vsak tretji kadilec umre za boleznijo, ki jo je povzročilo kajenje. Vsako šesto smrt lahko pripišemo posledicam, ki jo je povzročilo kajenje. Zdravniki takšne bolezni imenujejo preprečljive bolezni – ker bi se jih dalo preprečiti.
RAKAVA OBOLENJA
- Najpogostejši vzroki za smrt kadilca so pljučni rak, rak ustne votline, glasilk, žrela, ledvic, jeter, želodca, materničnega vratu, prostate in sečnega mehurja.
- 90 % smrti pljučnega raka nastane zaradi posledic neposrednega ali posrednega vdihavanja cigaretnega dima. Res je, žal kar nekaj ljudi zboli in umre za pljučnim rakom samo zato, ker živijo ob nekom, ki kadi.
- 6-krat večje možnosti za rak ustne votline (jezik, dlesni ali pod jezikom).
BOLEZNI DIHAL
- Propadanje pljučnih mehurčkov in zmanjšana elastičnost pljuč zaradi katrana iz cigaretnega dima.
- Kronični bronhitis, ki ga spremlja »kadilski kašelj«, večja verjetnost za resne okvare srca in pljuč.
- Pogoste infekcije žrela in pljuč.
- Emfizem pljuč, ki ga spremlja »kratka sapa« ob najmanjšem naporu. Ne gre le za slabo kondicijo, ampak za nastajanje nepopravljive škode na pljučih.
EREKTILNA DISFUNKCIJA
- Kajenje povzroča zamašitev žil in s tem slabši pretok krvi po telesu v tkivo, ki težje obdrži erekcijo – impotenca (spolna nezmožnost).
BOLEZNI SRCA IN OŽILJA
- Možganska kap, srčni infarkt, bolezensko razširjenje trebušne aorte.
- Z vdihavanjem cigaretnega dima se po krvi namesto kisika in hranilnih snovi prenašajo ogljikov monoksid in drugi plini.
- Zaradi pomanjkanja hranil srce bije hitreje, da nadomesti primanjkljaj kisika, slabi se srčna mišica.
- Zaradi nikotina in ogljikovega monoksida se mašijo krvne žile, zmanjša se pretok krvi do srca. Posledica: trajna poškodba srca in srčna kap.
- Prav tako kajenje povzroča premajhno prekrvavljenost možganov, kar lahko pripelje do trajnih poškodb in možganske kapi, ki pripelje do zelo resnih duševnih in telesnih okvar kot so paraliza, delna paraliza, izguba vida ali otežen oziroma onemogočen govor.