Zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov
Državni zbor Republike Slovenije je v skladu z direktivami Evropskega parlamenta in Sveta sprejel zakon, ki določa ukrepe za omejevanje uporabe tobačnih izdelkov in ukrepe za preprečevanje njihovih škodljivih vplivov na zdravje.
Od 1. januarja 2004 je za Republiko Slovenijo in države članice Evropske unije, od 1. januarja 2007 pa tudi za izvoz v druge države, prepovedana proizvodnja in prodaja cigaret, ki vsebujejo več kot:
- 10 mg katrana na cigareto,
- 1 mg nikotina na cigareto,
- 10 mg ogljikovega monoksida na cigareto.
V Sloveniji proizvodnjo, prodajo in uporabo tobaka in tobačnih izdelkov določa Zakon o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov (ZOUTPI), ki med drugim določa:
- Prepoved proizvodnje in prodaje cigaret, ki na embalaži nimajo natisnjenih podatkov o količini katrana, nikotina in ogljikovega monoksida na najmanj 10 % površine bočne embalaže.
- Embalaža tobačnih izdelkov mora biti opremljena z vidnimi opozorili o škodljivosti uporabe tobaka in možnimi posledicami za zdravje.
- Vsebino in videz opozoril na embalaži tobačnih izdelkov.
- Na embalaži je prepovedana uporaba besedila, imena ali drugega znaka, ki napeljuje na to, da je izdelek manj škodljiv z izrazi kot so na primer: lahki, mild, nizka vsebnost nikotina, super lahki, ultra lahki in podobno.
- Prepovedano je oglaševanje in promocija tobačnih izdelkov.
- Prepovedano je prikazovanje logotipov in drugih znakov za označevanje tobačnih izdelkov na predmetih, ki to niso.
- Prepovedano je brezplačno ponujanje tobačnih izdelkov na javnih mestih.
- Prepovedano je oglaševanje izdelkov, ki ne sodijo med tobačne izdelke, vendar spodbujajo k potrošnji tobačnih izdelkov.
- Prepovedana je prodaja tobačnih izdelkov mlajšim od 18 let.
- Tobačnih izdelkov ne smejo prodajati osebe, mlajše od 18 let.
- Prepovedana je prodaja izdelkov iz avtomatskih naprav.
- Prepovedana je prodaja cigaret izven izvirne embalaže.
- Prepoved prodaje tobačnih izdelkov mlajšim od 18 let mora biti v prodajalni označena na vidnem mestu.
- Prepovedano je kajenje v vseh javnih in delovnih prostorih, v prostorih dejavnosti vzgoje in izobraževanja.
Kajenje je dovoljeno v zato posebej določenih in primerno opremljenih prostorih – kadilnicah, v katerih strežba hrane in pijače ni dovoljena.